ویزای دانشجویی

ویزای دانشجوییReviewed by مدیر وب سایت on Nov 18Rating:

ویزای دانشجویی

 برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکا  باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش گرفت. نحوه درخواست پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی آمریکا به طور کلی یکسان است، پس مطالعه وب سایت دانشگاه و اطلاع از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش ، شهریه دانشگاه و آخرین فرصت زمانی جهت ارسال درخواست پذیرش، و آزمون های استاندارد، متقاضی باید  مدارک درخواستی توسط دانشگاه مقصد را در محدوده زمانی مشخص برای بررسی به واحد پذیرش تحصیلی دانشگاه ارسال کند.
متقاضیانی که اخرین مدرک تحصیلی خود را درخارج از امریکا اخذ کرده اند، باید مدرک تحصیلی خودشان  را به یکی از سازمان های  ارزشیابی مدارک تحصیلی در آمریکا برای اعتبار دهی به مدارک ارسال کنند. پس از ارسال مدارک تحصیلی ارزشیابی شده خود به بخش دپارتمان پذیرش دانشگاه و پرداخت هزینه  مربوط به بررسی درخواست پذیرش Application fee ،فرایند بررسی مدارک وتعیین سطح علمی متقاضی مطابق با استانداردهای تعریف شده آن دانشگاه آغاز می گردد. مدت زمان بررسی مدارک در دانشگاههای مختلف متفاوت بوده و به طور کلی بستگی به زمان شروع ترم تحصیلی دارد که دانشجو قصد آغاز تحصیلات خود را داشته است. توجه کنید که نمرات آزمون ها باید مستقیماً توسط سازمان مسئول برگزاری آزمون به دانشگاه مربوطه ارسال شود.

دانشگاه ها و دانشکده های آمریکایی درخواست می کنند که توصیه نامه هایی مستقیماً توسط معلمین، اساتید، کارفرماها، یا سایر افرادی که از نقاط قوت شما آگاه هستند ارسال شود. اسناد و مدارکی که به زبان انگلیسی نیست باید به همراه ترجمه انگلیسی آنها ارائه شود.

مهاجرت

مـدارک مـورد نيـاز بـراي اخذ ويــزاي دانشجويي آمـریکا

* رسید پرداخت هزینه ی سویس Sevis Fee
* فرم i-20 یا Ds-2019 ارسال شده توسط دانشگاه
* توصیه نامه از استاد خود در دانشگاه به ردی سربرگ دانشگاه
* نامه دانشگاه در خصوص پرداخت هزینه تحصیل و یا گواهی بانکی
* برگه ی وقت سفارت
* برگه ی فیش سفارت
* برگه ی فرم پر شده سفارت Ds-160
* اصل و ترجمه ی شناسنامه.کارت ملی و کارت پایان خدمت
* در صورت امکان ترجمه ی املاک شخصی
* گواهی سابقه ی کار و یا نامه ی موقعیت شغلی در آینده
* اصل و ترجمه ی رسمی از مدارک دانشگاهی گرفته شده
* کپی از مقالات چاپ شده و یا اختراعات به ثبت رسیده
* عکس 5*5
* نمره تافل  TOFEL
* نمره GRE
* ریز نمرات
* CV
همانطور که ذکر شد یکی‌ از موارد مورد نیاز جهت اقدام برای پذیرش در دانشگاههای خارج از کشور، ارائه مدرک تافل TOEFL می‌باشد. مهاجرسرا

در حالی‌ که اکثر دانشگاههای آمریکا ی شمالی نمره ی ۷۹ یا ۸۰ را در آزمون iBT برای خود نمره حداقلی در نظر میگیرند، در این بین دانشگاه هایی هم هستند که نمره ی بالاتری را درخواست نمایند. لازم به ذکر است که دانشکده‌های مختلف ممکن است حداقل نمرهٔ آزمون بالاتری را از نمرهٔ ذکر شده توسط دانشگاه درخواست نمایند. برای مثال حداقل نمرهٔ تافل در دانشگاه  کوئینز کانادا ۸۸ است اما دانشکده برق این دانشگاه حداقل نمرهٔ ۹۲ را درخواست می‌کند.