خانه > مهاجرت, مهاجرت به آلمان > بیمه در آلمان

بیمه در آلمان

بیمه در آلمانReviewed by مدیر وب سایت on Jan 1Rating:

بیمه در آلمان

 

مهاجرت به آلمان

 

بیمه های اجباری در دولت آلمان عبارتند از: (به صورت بیمه های دولتی یا بیمه از سوی کارفرما) بیمه بازنشستگی، بیمه بیکاری، بیمه حوادث حین کار و بیمه مراقبت دراز مدت است که آنها را 5 ستون نظام تامین اجتماعی می نامند.
اکثر افراد شاغل و خانواده های آنها (یعنی بیش از 80 درصد جمعیت کشور) تحت نظام تامین اجتماعی دولت، خدمات درمانی دریافت می کنند؛ گرچه می توانند تحت شرایط خاص از بیمه های درمانی خصوصی نیز استفاده کنند.
کارمندان و خانواده های آنها به موجب برنامه های تامین اجتماعی دولتی از حمایت قابل توجهی برخوردارند که به دانش آموزان ،کارآموزان و کارکنانی که در مرخصی به سر می برند و همچنین بازنشستگان نیز قابل تعمیم است.


اطمینان حاصل کنید که خانواده تان در فاصله زمانی که کشور محل سکونت سابق خود را ترک می کنید تا زمانی که در آلمان بیمه درمانی تهیه می نمایید از بیمه درمانی کامل بهره مند باشند. یکی از راه های نیل به این هدف استفاده از بیمه نامه مسافرتی است.
قبل از امضای هر گونه قرارداد بیمه آنرا به طور کامل مطالعه کنید. اگر نمی توانید به ترجمه قرارداد به زبان مادری خود دست پیدا کنید و همه نکات قرارداد را نمی فهمید از یک دوست یا همکار خواهش کنید آنرا برای شما ترجمه کند و یا از مشاور حقوقی کمک بگیرید.
در آلمان در برخی موارد معدود، تهیه بیمه خصوصی اجباری است؛ متداول ترین مثال بیمه شخص ثالث اتومبیل است؛ به طوری که برای به ثبت رساندن وسیله نقلیه ارائه مدرکی دال بر بیمه بودن آن ضروری است.
از نظر برخی مالکین یکی از شرایط اجاره دادن ملک این است که مستاجر بیمه مسئولیت شخص ثالث داشته باشد. همچنین اگر قصد داشته باشید برای خرید خانه وام بگیرید احتمالا از شما خواسته می شود که به منظور حمایت از منافع وام دهنده، بیمه عمری بخرید که در صورت فوت، مبلغ وام را به وام دهنده مسترد دارد.
در هر شهر تعداد مشاور بیمه ( Versicherungsberater ) نیز به کار مشغولند که به ازای دریافت مبلغی شما را در مورد انواع بیمه نامه هایی که نیاز دارید و نیز بهترین و مقرون به صرفه ترین بیمه نامه ها راهنمایی می کند. این مشاوران مستقل نماینده شرکت های بیمه نیستند و از آنها پورسانت نمی گیرند.
. از بیمه های اختیاری می توان به بیمه بازنشستگی تکمیلی، بیمه درمانی خصوصی، بیمه لوازم خانه، بیمه تعهد شخص ثالث، بیمه مسافرت، بیمه خرابی اتومبیل و بیمه عمر اشاره کرد.
لازم نیست که نیمی از درآمد خود را صرف بیمه شدن در برابر انواع رویدادهای ناخوشایند نمایید (از سرماخوردگی معمولی گرفته تا ورشکستگی) ولی لازم است در برابر هر حادثه ای که ممکن است مشکل مالی جدیدی ایجاد کند (مانند تصادف جدی و یا وقوع آتش سوزی در خانه) خود را بیمه کنید.
در کلیه موارد مربوط به بیمه، شما خود مسئولید که اطمینان حاصل کنید که خود و خانواده تان در آلمان از پوشش بیمه کافی و قانون برخوردارند.
ممکن است قانون کشور آلمان با قانون کشور شما و یا کشوری که بیشتر در آن اقامت داشته اید متفاوت باشد؛ بنابراین هرگز فرض را بر آن نگذارید که قوانین بیمه آلمان را می دانید؛ پس مشورت با یک متخصص بیمه را در نظر داشته باشید.
برخی از شرکت های بزرگ و معتبر بیمه در آلمان عبارتند از Allianz , AXA  و ZURICH . ولی شرکت های دیگری نیز وجود دارند .

برای مهاجرت به آلمان به این قسمت مراجعه فرمایید