خانه > مهاجرت, مهاجرت به آلمان, مهاجرسرا > قوانین مهاجرت به آلمان – مسائل حقوقی

قوانین مهاجرت به آلمان – مسائل حقوقی

قوانین مهاجرت به آلمان - مسائل حقوقیReviewed by مدیر وب سایت on Feb 17Rating:

قوانین مهاجرت به آلمان

سوالات حقوقی در مورد قانون مهاجرت آلمان كه از ژانویه 2005 به اجرا درآمد

قوانین مهاجرت به آلمان

سوالات حقوقی در مورد مهاجرت به آلمان

 

1. در چه مواردی و بر طبق چه مواد قانونی فعالیتهای خارج‌ از كشوری با توجه به تصویب قانون جدید مهاجرت از آغاز امسال(2005) منجر به پناهندگی سیاسی می‌شوند؟

فعالیتهای سیاسی خارج از كشور می‌توانند منجر به ممنوعیت بازگرداندن متقاضی به كشورش بر اساس بند 60 تبصره 1 و در مواردی بر اساس بند 60 تبصره 2 الی 7 قانون مهاجرت شوند. البته محدودیتهای مهمی از این لحاظ در دادرسی و هنگام درخواست مجدد پناهندگی بر اساس بند 28 تبصره 2 قانون دادرسی پناهندگی به وجود آمده است. این مقرره محدودكننده با توجه به موازین بین‌المللی در اساس نباید خیلی دگماتیك تفسیر و اجرا شود، چون در غیر اینصورت با كنوانسیون پناهندگان ژنو در تعارض قرار میگیرد.

2. چه برخوردی با درخواستهای مجدد پناهندگی كه بر طبق قانون قدیم و قبل از ژانویه 2005 به دلیل فعالیتهای سیاسی خارج از كشور به اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان ارائه شده‌اند، خواهد شد؟ آیا در مورد درخواستهای آنها بر طبق قانون جدید یا قدیم قضاوت خواهد شد؟

چون هیچ مقرره انتقالی وجود ندارد، قانون جدید در مورد تمام تقاضاهای پناهندگی، كه هنوز در مورد آنها تصمیم‌گیری نشده است، اجرا خواهد گردید. در پروسه دادگاهی و اعتراض به حكم اداره پناهندگی زمان تعیین‌كننده برای قضاوت در مورد تغییر یا عدم تغییر مبانی حقوقی و دلایل پناهندگی، زمان مذاكرات دادگاه می‌باشد.

3. به طور كلی در چه حالتی در مورد درخواستهای قدیمی، بر اساس موازین قانونی قدیم تصمیم‌گیری می‌شود؟

در جریان پناهندگی تا جایی كه مشخص است در هیچ موردی، دیگر بر اساس قانون قدیم تصمیم‌گیری نمی‌شود. آنچه كه در این رابطه تغییر منفی یافته تنها فعالیت خارج از كشور می‌باشد كه در قانون جدید دیگر بعنوان دلیل اخذ پناهندگی به رسمیت شناخته نمی‌شود. اما برعكس، در برخی زمینه‌های دیگر شاهد بهتر شدن موازین قانونی هستیم، مثلاً تعقیب ویژه جنسی و یا سركوب ارگانهای غیردولتی كه بر اساس قانون جدید در مورد پرونده‌های قدیمی نیز به اجرا درخواهد آمد.

4. چه شرایطی را باید دارندگان «دولدونگ» داشته باشند برای اینكه بتوانند بر اساس بند 5 تبصره 5 قانون اقامت، اقامت محدود بگیرند؟ چنانچه شخص دولدونگی بتواند اداره خارجیان را قانع كند كه وی قادر نیست گذرنامه یا برگه عبور را از سفارت کشور متبوعه اش بگیرد تکلیف شرایط دیگر چه خواهد شد؟ ؟ مشخصاً با «شرایط اعطای كلی» كه در بند 5 تبصره 1 قانون اقامت نامبرده شده‌اند، مانند اجبار تهیه گذرنامه، تاًمین مالی، داشتن كار، عدم گرفتن مساعدهای اجتماعی از دولت و داشتن محل سكونت كافی، چه خواهد شد؟

باید موانع بازگشت فرد دولدونگی همچنان پابرجا مانده باشند، وی از 18 ماه پیش از دولدونگ برخوردار بوده باشد، بازگشت داوطلبانه یا ناممكن و یا غیرقابل‌توقع باشد. به خاطر آخرین شرطی كه اینجا نامبرده شده‌ است، این مقرره در تعداد بسیاری از موارد به دادگاه منجر خواهد گردید. چنانچه موانع بازگشت به دلیل عدم وجود پاسپورت وجود داشته باشد و دولدونگی در عدم تهیه پاسپورت مقصر نباشد، شرط ضروری بودن تهیه پاسپورت در مورد این شخص حذف خواهد گردید. بر طبق بند 5 تبصره 3 قانون اقامت «می‌توان» در موارد برشمرده در بند 25 تبصره 5 قانون اقامت از شرط تاًمین مالی و شرایط دیگر صرف‌نظر كرد. تصمیم‌گیری در این مورد بر اساس تشخیص منطبق بر موازین خواهد بود.

5. دلیل اینكه اخیرا خیلی از ادارات خارجیان دولدونگ را 3 ماهه تمدید كرده‌اند چه می‌باشد؟ آیا می‌توان از آن نتیجه گرفت كه این ادارات مقداری عقب‌نشینی كرده‌اند، و یا این یكی از عواقب منطقی، اما نخواسته فشار كاری می‌باشد كه قانون جدید برای ادارات خارجی به همراه داشته است؟

بسیاری از ادارات خارجیان می‌خواستند جلوی این را بگیرند كه سیلی از درخواستها در اول ژانویه 2005 بر سر آنها ببارد و به همین خاطر زمانبندی های تاکنونی را تغییر دادند. علاوه بر این آنها مانند خرگوشهایی كه جلوی مار نشسته‌اند منتظر بخشنامه‌های وزارتخانه‌های مربوطه و تصمیمات دادگاهها می‌باشند.

6. پس از به اجرا درآمدن قانون جدید اجازه كار خیلی از دولدونگی‌ها تمدید نشده است، هر چند كه تعداد قابل توجهی از آنها سالهاست كه شاغل هستند و زندگی خود را از نظر مالی تاًمین نموده‌اند. دلیل این چیست؟ می‌توان بر علیه آن كاری كرد؟

بند 11 بخشنامه دادرسی اشتغال برای نخستین بار مقرر نموده كه اجازه كار را می‌توان به مثابه تنبیه برای زیر پاگذاشتن وظیفه همكاری جهت از میان برداشتن موانع بازگشت (امتناع از تلاش برای گرفتن گذرنامه از كشور متبوع، …) از فرد دولدونگی پس گرفت. به هر حال باید (ابتدا) به اثبات رسیده باشد كه این شخص مقرره قانونی وظیفه همكاری را زیر پا گذاشته است. در هیچ صورت مجاز نیست كه اجازه کارفرد دولدونگی را بدون دلیل باطل نمود. علاوه بر این صحبت با فرد متقاضی كار برخوردار از اقامت دولدونگی، بر اساس بند 28 قانون دادرسی اداری الزامی است. بر علیه سلب اجازه كار اعتراض و شكایت و همچنین در موارد فوری درخواستی برای حمایت حقوقی موقت (Vorläufigen Rechtsschutz) در دادگاه اداری ممكن است.

7. سوالاتی درباره ایرانیان دولدونگی:

در حال حاضر حدود 4750 ایرانی از اقامت نوع «دولدونگ» برخوردار هستند. ادارات خارجی هنگام تمدید دولدونگ آنها، از آنها می‌خواهند، برگهای مربوط به رجعتشان به ایران را داوطلبانه پركنند. این ادارات، این خواسته را «وظیفه همكاری برای روشن كردن هویت و تابعیت» شخص مربوطه می‌نامند. در حقیقت و بر اساس اظهارات برخی از این افراد، سفارت جمهوری اسلامی ایران برای بررسی این درخواست سه شرط قائل می‌باشد:

1. این برگها باید داوطلبانه پر شده باشند. مواردی گزارش شده كه سفارت مداركی را كه در آنها ذكر شده باشد كه تحت فشار پر شده‌اند بررسی ننموده است.

2. علاوه بر این، سفارت ارائه اصل شناسنامه را طلب می‌نماید؛ چیزی كه برای خیلی‌ها به دلیل اقامت طولانی در خارج از كشور دیگر بسادگی ممكن نمی‌باشد.

3. حتی اگر مدارك مربوطه پر هم شده باشد، سفارت می‌خواهد كه فرد مربوطه به یكی از كنسولگریهای ج.ا. ایران شخصاً مراجعه نماید. خوب الان این سوال پیش می‌آید، چرا با این وضع، ادارات خارجی كه در مورد موضع و شیوه برخورد سفارت ح.ا.ایران آگاهی دارند ، همچنان فشار می‌آورند؟ آیا می‌توان بر علیه این اعمال فشارادرات امور خارجیان كه از طرف خیلی از ایرانیان تضییق و اذیت و آزار محسوب می‌شود، از لحاظ حقوقی كاری كرد؟

بر طبق اطلاعات گرفته شده، وزارت داخله ایالت نوردراین‌وستفالن بر این اعتقاد است كه می‌توان از ایرانیان توقع داشت كه فرمهای سفارت ایران را پر كنند. خوب، سفارت با این اوراق پر شده چكار خواهد كرد، دیگر این در حوزه اختیارات خارجی ( متقاضی ایرانی) قرار ندارد. سفارت هم ممكن است بخواهد كه شخص مربوطه به آنجا مراجعه نموده و با آنها صحبت نماید. بر طبق احكام صادره دادگاه عالی اداری ایالتی در مونستر می‌توان انتظار و توقع داشت كه زنان ایرانی با روسری‌ عكس بگیرند. در صورتیكه فرد دولدونگی به وظیفه همكاری خود عمل نماید، اما سفارت پاسپورتی صادر نكند، تقاضای اجازه اقامت بر اساس بند 25 قانون اقامت موضوعیت پیدا می‌كند.

 1. Avatar of مدیر وب سایت
  aydin
  ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ در ۱۷:۰۴ | #1

  با سلام چند سوالد اشتم
  میخواستم یک مقدار در مورده تحصیل رایگان در المان بدونم
  مثله این که یکی از قانونایه المان اینه که برای تحصیل اول باید 8000یورو در یکی از بانکهای المان بلوکه کنی درسته یا خیر؟

  • Avatar of مدیر وب سایت
   مدیر
   ۴ خرداد ۱۳۹۴ در ۱۵:۲۲ | #2

   با سلام
   بله این قضیه هم درست است.بستگی به دانشگاه های آنها دارد.

 1. بدون بازتاب